środa, 21 maja 2014

Etykieta biegacza

W ślad za innymi Blog@czami czyli blogującymi biegaczami przedstawiam opracowany wspólnie zbiór zasad kulturalnego biegania. Do przemyślenia i wdrożenia. Gdybyśmy wszyscy się do tego stosowali, treningi i przede wszystkim zawody byłyby jeszcze bardziej przyjemne, chociaż i tak wiadomo że nie ma większej przyjemności niż 38-my kilometr maratonu w upale ;-)  
Etykieta biegacza wg Blog@czy
 1. Nie startuj w zawodach jeśli nie jesteś do tego uprawniony. Organizatorzy muszą zapewnić przestrzeń, bezpieczeństwo i inne świadczenia każdemu uczestnikowi. Właśnie temu służą zapisy i opłaty startowe.
 2. Respektuj strefy startowe przygotowane przez organizatora.
 3. Jeśli nie wyobrażasz sobie biegania bez muzyki, słuchaj jej po cichu, by słyszeć co się dzieje wokół.
 4. Jeśli biegnąc w tłumie chcesz zmienić „pas ruchu”, zasygnalizuj to ręką. Jeśli ktoś inny chce zmienić, zrób mu miejsce. Biegaj w miarę możliwości prawą stroną, lewą zostawiając dla szybszych od siebie.
 5. Jeśli w trakcie biegu musisz się zatrzymać – najpierw zbiegnij do krawędzi jezdni, nigdy nie zatrzymuj się nagle na środku drogi.
 6. Zachowaj ostrożność na punktach odżywczych. Jeśli z nich nie korzystasz, obiegnij je po zewnętrznej. Jeśli korzystasz – nie zatrzymuj się nagle, bo ktoś z tyłu może na Ciebie wpaść.
 7. Nie śmieć. Odpadki wyrzucaj tylko w miejscach do tego przeznaczonych, a jeśli takowych nie ma, schowaj do kieszeni. Nie rzucaj kubeczków/butelek pod nogi innych biegaczy.
 8. Nie pluj i nie wydmuchuj nosa bez upewnienia się, że Twoja wydzielina nie trafi w kogoś innego.
 9. Nie ścinaj zakrętów, nie skracaj sobie trasy.
 10. Na zawodach uśmiechnij się (choć czasem!) do kibiców i wolontariuszy. Dzieci kochają przybijanie piątek!
 11. Nie rzucaj się na darmowe – niech napojów na mecie wystarczy dla wszystkich.
 12. Prysznic i pralka przyjaciółmi biegacza. Perfumy lepiej zostawić na inne okazje niż bieg.
 13. Jeśli na treningu inny biegacz Cię pozdrawia – odpowiedz. Podniesienie ręki nic nie kosztuje.
 14. Jeśli biegasz z psem pamiętaj, że nie każdy kocha czworonogi. Trzymaj go na smyczy tak, by inni czuli się bezpiecznie.
 15. Trenując na stadionie pamiętaj, że do truchtania, schłodzenia i odpoczynku między odcinkami bieganymi szybciej służą zewnętrzne tory. Nie blokuj wewnętrznego toru.
 16. Dziel się doświadczeniem, ale nie próbuj leczyć ani trenować nie mając odpowiednich kompetencji.
 17. Szanuj innych biegaczy bez względu na poziom jaki reprezentują.
AP Photo/Kathy Kmonicek

3 komentarze:

 1. Liczba tych zielonych kubków robi wrażenie! ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Taka ciekwaostka: w Anglii na zawodach bieganie z muzyka jest zabronione.
  A odnosnie psow, to nie tylko biegacze z psami sa uciazliwi, tylko w ogolnie wlasciciele (nie powinnam generalizowac ale zazwyczaj pies jest malym, ujadajacym kajtkiem) , ktorzy zapewniaja, ze piesek sobie wolna lata, bo przeciez nie gryzie.

  OdpowiedzUsuń